Aktualności
Zadania OSP (źródło MSW) [MATERIAŁ CZYTELNIKA]
powrótZadania ochotniczych straży pożarnych wynikają z ustawy z dnia z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Ochotnicze straże pożarne realizują zadania na rzecz... ochrony ludności, ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa, a także prowadziły na szeroką skalę działania profilaktyczne skierowane głównie do młodzieży. Podstawowymi celami i zadaniami Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) wynikającymi m.in. z ich statutów jest prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom, udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów oraz innych zdarzeń niebezpiecznych i klęsk, a także informowanie ludności o istniejących zagrożeniach.
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych jako organizacje pozarządowe, funkcjonujące w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79 poz. 855 ze zm.) oraz ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U z 2002 r. Nr 147 poz.1229 ze zm.), stanowią ważny element ww. systemu bezpieczeństwa państwa. Współpraca w ramach systemu ratowniczo-gaśniczego to przede wszystkim współdziałanie podczas akcji ratowniczych na terenie kraju z udziałem specjalistów, grup ratowniczych, zastosowania sprzętu, przygotowanie wspólnych programów szkoleniowych dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy, stosowania podstawowych technik ratowniczych, tworzenie programów informujących o zagrożeniach katastrofami, klęskami żywiołowymi, pożarami i innymi zagrożeniami spowodowanymi siłami przyrody lub działalnością człowieka, a także udostępnienie pozostających w dyspozycji stron zasobów, na potrzeby akcji ratunkowych i szkoleń.
Z informacji przekazanych przez Komendę Główną PSP wynika, iż na do krajowego systemu ratowniczo–gaśniczego włączonych jest ponad 3700 ochotniczych straży pożarnych. Daje to siłę około 120 tys. druhów w wieku od 18 do 60 lat oraz około 7300 samochodów pożarniczych..
Z chwilą rozpoczęcia procesu włączania jednostek OSP do KSRG tj. od 1995 r. wzrósł zakres zadań strażaków – ochotników. Do głównych zadań realizowanych przez jednostki OSP, w tym w ramach KSRG należy:
gaszenie pożarów; ratownictwo techniczne, w szczególności na drogach; ewakuacja poszkodowanych lub zagrożonych ludzi i zwierząt oraz zagrożonego mienia; oznakowanie i zabezpieczenie miejsc prowadzenia działań ratowniczych, prowadzenie działań ratowniczych na obszarach wodnych, w tym podczas powodzi, usuwanie skutków zdarzeń w szczególności po przejściu anomalii pogodowych i udzielanie pomocy socjalnej poszkodowanym. Ochotnicze Straże Pożarne ściśle współdziałają z jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej oraz innymi podmiotami i instytucjami w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli na terenie swego działania (miasta i gminy) lub wspomagając sąsiednie obszary w ramach odwodów operacyjnych lub uzgodnień o pomocy wzajemnej.
Warto, zauważyć także, iż dotychczasowa dominacja problematyki zapobiegania i gaszenia pożarów w codziennej praktyce formacji ochotniczej przenosi się stopniowo na inne rodzaje ratownictwa, w tym głównie ratownictwa technicznego, podczas zdarzeń na drogach, gdzie stosowane są inne techniki prowadzenia działań ratowniczych. W zależności od specyfiki obszaru chronionego należy także wspomnieć o działaniach OSP prowadzonych na obszarach wodnych i działaniach przeciwpowodziowych. W obszarze szeroko rozumianej ochrony ludności należy uwzględnić także przygotowanie ratowników – ochotników do organizacji ewakuacji ludzi i mienia podczas dużych pożarów, powodzi i innych katastrof (zwłaszcza będących wynikiem anomalii pogodowych) oraz świadczenie pomocy między miejscowościami i gminami w zakresie zakwaterowania, żywienia i innej pomocy socjalnej.
Zgodnie z § 2 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 14 września 1998 r. w sprawie zakresu, szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, ochotnicze straże pożarne mogą być włączane do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, wtedy gdy posiadają:
co najmniej dwa średnie lub ciężkie samochody pożarnicze, wyszkolonych ratowników w liczbie zapewniającej pełną obsadę co najmniej dwóch samochodów pożarniczych, skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania, urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych oraz która pozostaje w stałej gotowości do podejmowania działań ratowniczych. Do systemu może być włączona także jednostka, która nie spełnia powyżej wymienionych warunków, jeśli jej działalność ma zastosowanie w warunkach przewidzianych w planie działań ratowniczych. Oceny tych warunków dokonuje właściwy miejscowo komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.
Ponadto, włączenie jednostki do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jest poprzedzone zawarciem porozumienia między właściwym miejscowo komendantem powiatowy PSP, podmiotem tworzącym jednostkę, a przedmiotową jednostką. Porozumienie powinno określać:
siły i środki jednostki przewidziane do wykorzystania w systemie, zadania ratownicze przewidziane dla jednostki w ramach systemu, wymaganą liczbę i poziom wyszkolenia ratowników w jednostce, sposób utrzymania stanu gotowości jednostki do działań ratowniczych, w szczególności w zakresie: sprawności technicznej samochodów pożarniczych i ich wyposażenia, przygotowania ratowników do działań, przebiegu alarmowania, sposoby alarmowania jednostki, warunki rozwiązania porozumienia. Procedura włączania jednostki OSP do ksrg wygląda następująco: Komendant Powiatowy PSP przedstawia właściwemu komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej wykaz jednostek, z którymi zawarł ww. porozumienie.
Następnie na wniosek właściwego komendanta wojewódzkiego PSP, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wydaje decyzję w sprawie włączenia jednostki do systemu i jednocześnie prowadzi ewidencję jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do systemu.
W przypadku stwierdzenia przez miejscowego komendanta rejonowego PSP nieprzestrzegania przez jednostkę włączoną do systemu, postanowień zawartych w porozumieniu, wyznacza on tej jednostce termin, w jakim ma zostać przywrócony stan określony w porozumieniu
Dofinansowanie działalności OSP. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonując w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79 poz. 855 ze zm.) oraz ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147 poz.1229 ze zm.), mogą korzystać z przewidzianych prawem form pomocy:
1. Środki finansowe przekazywane Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na podstawie corocznie zawieranej umowy.
Środki te przeznaczone są na realizację zadań obejmujących między innymi przygotowania jednostek OSP do organizowania i prowadzenia akcji ratowniczej w czasie walki z pożarami oraz likwidacji miejscowych zagrożeń, w tym budowy i remonty remiz strażackich.
Środki finansowe z dotacji MSWiA mają znaczący wpływ na poprawę wyposażenia ochotniczych straży pożarnych w sprzęt pożarniczy, wyposażenie ochrony osobistej strażaka, samochody pożarnicze, a poprzez budowę i remonty remiz poprawiony zostanie stan techniczny bazy osp. Strażacy ochotnicy szkolą się i nabywają umiejętności praktyczne niezbędne do działań ratowniczo-gaśniczych. Obozy młodzieżowych drużyn pożarniczych, jak i turnieje wiedzy pożarniczej przygotują młodzież do bezpiecznych zachowań.
Środki finansowe zostaną przeznaczone na:
zakup umundurowania strażackiego, zakup sprzętu przeciwpożarowego, organizację turniejów wiedzy pożarniczej, szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej podczas obozów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, organizację zawodów sportowo – pożarniczych, organizację szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa tj. kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, współudział w organizacji budowy i remontów 235 remiz ochotniczych straży, karosacje samochodów pożarniczych w liczbie 41 szt., zakup samochodów pożarniczych, motopomp i sprzętu ratownictwa technicznego.
cd. na stronie https://msw.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/ochrona-ludnosci/8758,Ochotnicze-Straze-Pozarne.html
Polecam przeczytać opracowanie do końca.
Komentarze
I nie denerwujcie się, ze sąsiedzi (OSP) dostaną coś wcześniej. Pamiętajcie, do wyborów będzie dobrze wszystkim. Z bankiem udzielającym kredytu gminie szczególnie. Takie czasy.
oraz te wszyskie premie za realizację super projektu;)
"sądząc po twoim poziomie wykształcenia powinieneś", tak tak...;)